Ως Αιματολογία ορίζεται η μελέτη της μορφολογίας και φυσιολογίας των κυττάρων του αίματος, των αιματολογικών νόσων και των αιμοποιητικών ιστών και οργάνων. Οι Αιματολόγοι εξειδικεύονται στη διάγνωση, αντιμετώπιση, πρόληψη και διερεύνηση νόσων του αιμοποιητικού, αιμοστατικού και λεμφικού συστήματος, καθώς και σε ασθένειες οφειλόμενες στην αλληλεπίδραση μεταξύ αίματος και αγγειακού τοιχώματος. Εστιάζουν σε νοσήματα του μυελού των οστών και των λεμφικών οργάνων, όπως οι λεμφαδένες, ο θύμος αδένας, ο σπλήνας και οι αμυγδαλές, που έχουν ζωτική σημασία για την ανοσιακή απόκριση του οργανισμού.
Επί τρεις και πλέον δεκαετίες, η Janssen έχει αφοσιωθεί στην προαγωγή της έρευνας και την εξεύρεση λύσεων που θα ανταποκρίνονται στις ανάγκες των ασθενών που πάσχουν από αιματολογικές κακοήθειες. Στόχος μας είναι όχι μόνο να καταστήσουμε τις αιματολογικές παθήσεις θεραπεύσιμες, αλλά να γίνουν αποτρέψιμες και ιάσιμες.
Στη Janssen οι ισχυρές συνεργασίες είναι καθοριστικές για την εξεύρεση πρωτοποριακών, καινοτόμων λύσεων στον τομέα της αιματολογίας και την αλλαγή του τρόπου διάγνωσης και θεραπείας των αιματολογικών παθήσεων. Εργαζόμαστε από κοινού με ειδικούς, ερευνητές και ομάδες υποστήριξης ασθενών σε ολόκληρη την Ευρώπη, με στόχο τις βέλτιστες δυνατές εκβάσεις, παρέχοντας μια πλατφόρμα για ανταλλαγή γνώσεων και καινοτομίας.
Το 2019 θεσπίσαμε το Δίκτυο Αιματολογικών Εκβάσεων στην Ευρώπη (Haematology Outcomes Network in Europe - HONEUR), έν α συνεργατικό δίκτυο που συμπράττει με κέντρα δεδομένων σε ολόκληρη την Ευρώπη. Το δίκτυο HONEUR μας δίνει τη δυνατότητα να ανταλλάσσουμε πραγματικά δεδομένα ώστε να διευρύνουμε περαιτέρω τις γνώσεις μας σχετικά με τις αιματολογικές κακοήθειες και να προσφέρουμε στους ασθενείς μας τις καλύτερες δυνατές θεραπείες.5
Για εμάς, ο ασθενής βρίσκεται στο επίκεντρο όλων όσων κάνουμε. Επιδίωξή μας δεν είναι μόνο να προσφέρουμε λύσεις. Επιδίωξή μας είναι επίσης να καθιστούμε τις αιματολογικές παθήσεις πιο ορατές και να επιτυγχάνουμε καλύτερες εκβάσεις, χάρη στη συνεργασία μας με ανθρώπους και οργανώσεις που βρίσκονται κοντά στους ασθενείς και τα αγαπημένα τους πρόσωπα.6 Αυξάνοντας την ευαισθητοποίηση και την κατανόηση για εκείνους που προσβάλλονται από αιματολογικές κακοήθειες, ενισχύουμε την υποστήριξη που λαμβάνουν και προάγουμε περαιτέρω την ανάπτυξη φαρμάκων και καινοτόμων ιατρικών θεραπειών και τεχνολογιών.7